Collegiate Racing Season

CDRAnoshadow

Collegiate Racing Season

Collegiate Racing Season​

Track Setup

  • Gates must be no larger than 6 feet tall and 6 feet wide
    • This allows teams with smaller gates to participate in the racing season
    • Yes, bigger gates are easier to hit – if you feel this puts your team at a disadvantage, get bigger gates
  • Flags must be at least 5 feet tall
    • Something as simple as a piece of PVC stuck in the ground is fine

Drones

  • Max Frame Size – 305mm
  • Max Battery Cell Count – 6
  • Max Propeller Size – 6″
  • 25mw Raceband VTXs will be required for the National Championship

Teams

  • There is no maximum number of pilots that can participate on each individual team. However only three pilots’ scores will be used to qualify each team (see scoring section).
  • A team must be a minimum of two pilots in order to qualify for the National Championship. It is much harder to qualify with a team of two; a minimum three person team is recommended (see scoring section).

Scoring

  • After a day of flying, individual pilots should submit their fastest three consecutive lap times for the day
    • Lap times begin and end with the start/finish gate
    • Lap times should be recorded by a spotter with a timer or a lap timing system
    • DVR or onboard video is required for all submissions
  • Pilots’ individual times are converted to a point value using the formula: score = 100 / time
    • Using a point system equal to the inverse of pilot times means that faster (lower) times result in higher scores
    • This allows for teams of two to compete with teams of three or more. The third pilot for a team of two is simply given a score of zero. (this can’t be done using only lap times).
    • A point system also allows scenarios where teams cannot participate in every month of racing, again by awarding a score of zero for those months
  • Team scores are calculated each month by taking the sum of each team’s three highest pilot scores
    • Teams of two are given a score equal to the sum of both pilot’s best scores. Teams of two are at a disadvantage but can still qualify.
  • At the end of the racing season, teams will be ranked based on the sum of their points each month.

Qualification

  • At the end of each month, the top ranked schools will qualify for the National Championship
  • The number of schools that can qualify each month will vary but should be close to the following:
    • October – top 3 teams
    • November – top 6 teams
    • January / December – top 5 teams
    • February – top 4 teams
  • If a team in the top three has already qualified, the next team down will be qualified and so on
  • After the racing season ends the remaining spots will be filled using the final rankings

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdEoeDNQCbu63glMefj0tQWnGtn7giXCV7Ol1IktnwG1YL2YA/viewform

Official Standings

Team Qualifications

Team Points
1.  ERAU DAYTONA 178 (top 3 pilots)
2.  UCF KNIGHTS 123 (top 3 pilots)
3.  ERAU EAGLES 100 (top 3 pilots)
4.  UND HAWKS 77 (top 3 pilots)
5.  LOUISVILLE 71 (top 2 pilots)
6.  UWP PIONEERS 64 (top 3 pilots)
7.  UTSA ROADRUNNERS 63 (top 3 pilot)
8.  RUTGERS 54 (top 1 pilot)
9.  UTC MOCS 37 (top 1 pilots)
10. VT HOKIES 28 (top 3 pilots)
11. CLEMSON TIGERS 27 (top 3 pilot)
12. MSU MOORHEAD 27 (top 1 pilot)
13. APSU GOVERNORS 24 (top 1 pilots)
14. MSOE RAIDERS  11 (top 2 pilots)
15. NDUS  0 (top 1 pilot)

Individual Qualifiers

Pilots Scores
1.  ENGINAIR (ERAU DAYTONA) 5 laps (2:05.556)
2.  SPARKYMJ (ERAU EAGLES)  5 laps (2:20.820)
3.  FLYING J (ERAU DAYTONA) 4 laps (2:04.174)
4.  BOOMERANGFPV (LOUISVILLE) 4 laps (2:08.776)
5.  MILLENIAL FALCON (UND HAWKS) 4 laps (2:25.533)
6.  AERO_LINC (RUTGERS) 4 laps (2:34.777)
7.  MUKI (UTC MOKS) 3 laps (2:01.984)
8.  STYXENSTONES (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:04.426)
9.  JOE COOL (UTSA ROADRUNNRES) 3 laps (2:06.126)
10. RUSSZKE (UND HAWKS)  3 laps (2:07.306)
11. FLYINGPOLAK (ERAU DAYTONA) 3 laps (2:10.433)
12. BLUEVISTA (MSU MOORHEAD)  3 laps (2:12.563)
13. SINGLECORE (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:16.560)
14. DONTBREAK (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:16.648)
15. SPARKYTHEGREA (UWP PIONEERS) 3 laps (2:22.604)
16. BEATERFUSE (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:31.36)
17. AIRGONZO (LOUISVILLE) 3 laps (2:31.285)
18. CREET6 (ERAU DAYTONA) 3 laps (2:36.787)
19. THE_HAWAIIAN_HAMMER (ERAU EAGLES) 3 laps (2:38.57)
20. THEGINGAKID14 (APSU GOVERNORS)  3 laps (2:42.207)
21. JAKET (VT HOKIES) 3 laps (2:46.511)
22. INFINITEFPV (UND HAWKS) 3 laps (2:51.94)
23. QUICKLAX (UND HAWKS) 3 laps (3:00.0)
24. QUAD_ADDICTION_FPV (UWP PIONEERS) 2 laps (2:04.640)
25. TRASHPANDA (UND HAWKS)  2 laps (2:05.458)
26. LINENS (MSOE RIDERS) 2 laps (2:06.320)
27. BEARDMACHINE (UCF KNIGHTS) 2 laps (2:11.159)
28. NINJAQUAD (UTSA ROADRUNNERS) 2 laps (2:13.553)
29. JPFPV47 (CLEMSON TIGERS)  2 laps (2:19.616)
30. GOOSEFPV (UWP PIONEERS) 2 laps (2:24.373)
31. MACEMGE (CLEMSON TIGERS) 2 laps (2:31.756)
32. THECALL (UTSA ROADRUNNERS) 2 laps (2:41.96)
33. DEWING FPV (ERAU EAGLES) 2 laps (2:41.964)
34. DIESEL (UCF KNIGHTS) 2 laps (2:42.990)
35. CAPTAINKERR (ERAU EAGLES) 2 laps (3:13.501)
36. AETHERR (VT HOKIES) 1 lap (12.870)
37. FUNKYBUNCH (UTSA ROADRUNNERS) 1 lap (14.247)
38. JENGSTORM (UND HAWKS) 1 lap (53.20)
39. SCHECKDOG (VT HOKIES) 1 lap (1:04.157)
40. BUDDYLGREEN (MSOE RAIDERS) 1 lap (1:17.774)
41. NOFLIPNICK (VT HOKIES) 1 lap (1:18.189)
42. FIREFLY (NDUS) 1 lap (1:44.585)
43. TIMINATOR (ERAU EAGLES) 1 lap (2:02.751)
44. RAE FAE (UTSA ROADRUNNERS) 1 lap (2:34.212)
45. SOAKEDCARDINAL (CLEMSON TIGERS) 0 laps (0)
46. JALERRE (CLEMSON TIGERS) 0 laps (0)

Individual Overall

Pilot School
 1.  Patrick Enginair White Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 1st in Final Top-16 Championship
2.  Michael SparyMJ Saalwaechter Embry Riddle Aeronautical University Prescott 2nd in Final Top-16 Championship
3.  Lincoln aero_linc Black Rutgers University 3rd in Final Top-16 Championship
4.  Garret DontBreak Hausman University of Central Florida 4th in Final Top-16 Championship
5.  Wesley Joecool Smithers University of Texas at San Antonio 3rd in Race 13 Top-16 Championship
6.  Michael SingleCore Pickering University of Central Florida 4th in Race 14 Top-16 Championship
7.  Jay FlyingJ Patel Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 3rd in Race 12 Top-16 Championship
8.  Mark Boomerangfpv Bryan University of Louisville 4th in Race 12 Top-16 Championship
9.  Joseph StyxenStones Manalo University of Central Florida 3rd in Race 10 Top-16 Championship
10. David beaterfuse Gebka University of Central Florida 4th in Race 10 Top-16 Championship
11. Alex sparkythegrea Horneck UW-Platteville 3rd in Race 9 Top-16 Championship
12. David Muki Avery University of Tennessee at Chattanooga 4th in Race 9 Top-16 Championship
13. Ethan BlueVista Johnson Minnesota State University Moorhead 3rd in Race 7 Top-16 Championship
14. Jordan Millenial_Falcon Krueger University of North Dakota 4th in Race 7 Top-16 Championship
15. Russell Russzke Marotzke University of North Dakota 3rd in Race 5 Top-16 Championship
16. Patric FlyingPolak Hruswicki Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 4th in Race 5 Top-16 Championship
17. Calvin CREET6 Cai Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 1st in Final Next-16 Championship
18. Levi quad_addiction_fpv Taylor University of Wisconsin – Platteville 2nd in Final Next-16 Championship
19. Nikolas The_Hawaiian_Hammer Quinn  Embry-Riddle Aeronautical University – Prescott 3rd in Final Next-16 Championship
20. McCormick MacEmge Emge Clemson University 4th in Final Next-16 Championship
21. Jake JakeT Tiss Virginia Tech 3rd in Race 13 Next-16 Championship
22. Michael thegingakid14 Hunter Austin Peay State University 4th in Race 13 Next-16 Championship
23. Julian InfiniteFPV Burrill University of North Dakota 3rd in Race 12 Next-16 Championship
24. John JPFPV47 Lineberger Clemson University 4th in Race 12 Next-16 Championship
25. Dawson TheCall Call University of Texas at San Antonio 3rd in Race 10 Next-16 Championship
26. Zach AirGonzo Smith University of Louisville 4th in Race 10 Next-16 Championship
27. Sean GooseFPV Roahn UW- Plattevill 3rd in Race 9 Next-16 Championship
28. David Quicklax Johnson University of North Dakota 4th in Race 9 Next-16 Championship
 29. Hayden NinjaQuad Bilbo University of Texas at San Antonio 3rd in Race 7 Next-16 Championship
30. Sean TrashPanda Flynn University of North Dakota 4th in Race 7 Next-16 Championship
31. Mike linens Sheets Milwaukee School of Engineering 3rd in Race 5 Next-16 Championship
32. Garin BeardMachineFPV Arabaci University of Central Florida 4th in Race 5 Next-16 Championship
33. Devyn DewingFPV DeBoer Embry-Riddle Aeronautical University – Prescott 33rd in Qualifying 2/2:41.964
34. Robert Diesel Kemp University of Central Florida 34th in Qualifying 2/2:42.990
35. Dustin CaptainKerr Kerr Embry-Riddle Aeronautical University – Prescott 35th in Qualifying 2/3:13.501
36. Alex AetherR Ryan Virginia Tech 36th in Qualifying 1/12.870
37. Mark FunkyBunch Ramirez University of Texas at San Antonio 37th in Qualifying 1/14.247
38.  Jack Jengstrom Engstrom University of North Dakota 38th in Qualifying 1/53.020
39. Alexander scheckdog Scheck Virginia Tech 39th in Qualifying 1/1:04.157
40. Alex Buddylgreen Holt Milwaukee School Of Engineering 40th in Qualifying 1/1:17.774
41. Nick NoFlipNick Zielinski Virginia Tech 41st in Qualifying 1/1:18.189
42.  Austin Firefly Jacobson North Dakota State College of Science 42nd in Qualifying 1/1:44.585
43. Timothy Timinator Wetzel Embry Riddle Aeronautical University Prescott 43rd in Qualifying 1/2:02.751
44. Kayla Rae Fae Speed University of Texas at San Antonio 44th in Qualifying 1/2:34.212
45. Joel Jalerre Alerre Clemson University 45th in Qualifying 0/0.000
46. Duncan soakedcardinal Nicholson Clemson University 46th in Qualifying 0/0.000

Track Setup

  • Gates must be no larger than 6 feet tall and 6 feet wide
    • This allows teams with smaller gates to participate in the racing season.
    • Yes, bigger gates are easier to hit – if you feel this puts your team at a disadvantage, get bigger gates.
  • Flags must be at least 5 feet tall
    • Something as simple as a piece of PVC stuck in the ground is fine

Drones

  • Max Frame Size – 305mm
  • Max Battery Cell Count – 6
  • Max Propeller Size – 6″
  • 25mw Raceband VTXs will be required for the National Championship

Teams

  • There is no maximum number of pilots that can participate on each individual team. However only three pilots’ scores will be used to qualify each team (see scoring section).
  • A team must be a minimum of two pilots in order to qualify for the National Championship. It is much harder to qualify with a team of two; a minimum three person team is recommended (see scoring section).

Scoring

  • After a day of flying, individual pilots should submit their fastest three consecutive lap times for the day.
    • Lap times begin and end with the start/finish gate.
    • Lap times should be recorded by a spotter with a timer or a lap timing system.
    • DVR or onboard video is required for all submissions.
  • Pilots’ individual times are converted to a point value using the formula: score = 100 / time
    • Using a point system equal to the inverse of pilot times means that faster (lower) times result in higher scores.
    • This allows for teams of two to compete with teams of three or more. The third pilot for a team of two is simply given a score of zero. (this can’t be done using only lap times).
    • A point system also allows scenarios where teams cannot participate in every month of racing, again by awarding a score of zero for those months.
  • Team scores are calculated each month by taking the sum of each team’s three highest pilot scores.
    • Teams of two are given a score equal to the sum of both pilot’s best scores. Teams of two are at a disadvantage but can still qualify.
  • At the end of the racing season, teams will be ranked based on the sum of their points each month.

Qualification

  • At the end of each month, the top ranked schools will qualify for the National Championship.
  • The number of schools that can qualify each month will vary but should be close to the following:
    • October – top 3 teams
    • November – top 6 teams
    • January / December – top 5 teams
    • February – top 4 teams
  • If a team in the top three has already qualified, the next team down will be qualified and so on.
  • After the racing season ends the remaining spots will be filled using the final rankings.

Official Standings

Team Qualifications

Team Points
1.  ERAU DAYTONA 178 (top 3 pilots)
2.  UCF KNIGHTS 123 (top 3 pilots)
3.  ERAU EAGLES 100 (top 3 pilots)
4.  UND HAWKS 77 (top 3 pilots)
5.  LOUISVILLE 71 (top 2 pilots)
6.  UWP PIONEERS 64 (top 3 pilots)
7.  UTSA ROADRUNNERS 63 (top 3 pilot)
8.  RUTGERS 54 (top 1 pilot)
9.  UTC MOCS 37 (top 1 pilots)
10. VT HOKIES 28 (top 3 pilots)
11. CLEMSON TIGERS 27 (top 3 pilot)
12. MSU MOORHEAD 27 (top 1 pilot)
13. APSU GOVERNORS 24 (top 1 pilots)
14. MSOE RAIDERS  11 (top 2 pilots)
15. NDUS  0 (top 1 pilot)

Individual Qualifiers

Pilots Scores
1.  ENGINAIR (ERAU DAYTONA) 5 laps (2:05.556)
2.  SPARKYMJ (ERAU EAGLES)  5 laps (2:20.820)
3.  FLYING J (ERAU DAYTONA) 4 laps (2:04.174)
4.  BOOMERANGFPV (LOUISVILLE) 4 laps (2:08.776)
5.  MILLENIAL FALCON (UND HAWKS) 4 laps (2:25.533)
6.  AERO_LINC (RUTGERS) 4 laps (2:34.777)
7.  MUKI (UTC MOKS) 3 laps (2:01.984)
8.  STYXENSTONES (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:04.426)
9.  JOE COOL (UTSA ROADRUNNRES) 3 laps (2:06.126)
10. RUSSZKE (UND HAWKS)  3 laps (2:07.306)
11. FLYINGPOLAK (ERAU DAYTONA) 3 laps (2:10.433)
12. BLUEVISTA (MSU MOORHEAD)  3 laps (2:12.563)
13. SINGLECORE (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:16.560)
14. DONTBREAK (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:16.648)
15. SPARKYTHEGREA (UWP PIONEERS) 3 laps (2:22.604)
16. BEATERFUSE (UCF KNIGHTS) 3 laps (2:31.36)
17. AIRGONZO (LOUISVILLE) 3 laps (2:31.285)
18. CREET6 (ERAU DAYTONA) 3 laps (2:36.787)
19. THE_HAWAIIAN_HAMMER (ERAU EAGLES) 3 laps (2:38.57)
20. THEGINGAKID14 (APSU GOVERNORS)  3 laps (2:42.207)
21. JAKET (VT HOKIES) 3 laps (2:46.511)
22. INFINITEFPV (UND HAWKS) 3 laps (2:51.94)
23. QUICKLAX (UND HAWKS) 3 laps (3:00.0)
24. QUAD_ADDICTION_FPV (UWP PIONEERS) 2 laps (2:04.640)
25. TRASHPANDA (UND HAWKS)  2 laps (2:05.458)
26. LINENS (MSOE RIDERS) 2 laps (2:06.320)
27. BEARDMACHINE (UCF KNIGHTS) 2 laps (2:11.159)
28. NINJAQUAD (UTSA ROADRUNNERS) 2 laps (2:13.553)
29. JPFPV47 (CLEMSON TIGERS)  2 laps (2:19.616)
30. GOOSEFPV (UWP PIONEERS) 2 laps (2:24.373)
31. MACEMGE (CLEMSON TIGERS) 2 laps (2:31.756)
32. THECALL (UTSA ROADRUNNERS) 2 laps (2:41.96)
33. DEWING FPV (ERAU EAGLES) 2 laps (2:41.964)
34. DIESEL (UCF KNIGHTS) 2 laps (2:42.990)
35. CAPTAINKERR (ERAU EAGLES) 2 laps (3:13.501)
36. AETHERR (VT HOKIES) 1 lap (12.870)
37. FUNKYBUNCH (UTSA ROADRUNNERS) 1 lap (14.247)
38. JENGSTORM (UND HAWKS) 1 lap (53.20)
39. SCHECKDOG (VT HOKIES) 1 lap (1:04.157)
40. BUDDYLGREEN (MSOE RAIDERS) 1 lap (1:17.774)
41. NOFLIPNICK (VT HOKIES) 1 lap (1:18.189)
42. FIREFLY (NDUS) 1 lap (1:44.585)
43. TIMINATOR (ERAU EAGLES) 1 lap (2:02.751)
44. RAE FAE (UTSA ROADRUNNERS) 1 lap (2:34.212)
45. SOAKEDCARDINAL (CLEMSON TIGERS) 0 laps (0)
46. JALERRE (CLEMSON TIGERS) 0 laps (0)

Individual Overall

Pilot School
 1.  Patrick Enginair White Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 1st in Final Top-16 Championship
2.  Michael SparyMJ Saalwaechter Embry Riddle Aeronautical University Prescott 2nd in Final Top-16 Championship
3.  Lincoln aero_linc Black Rutgers University 3rd in Final Top-16 Championship
4.  Garret DontBreak Hausman University of Central Florida 4th in Final Top-16 Championship
5.  Wesley Joecool Smithers University of Texas at San Antonio 3rd in Race 13 Top-16 Championship
6.  Michael SingleCore Pickering University of Central Florida 4th in Race 14 Top-16 Championship
7.  Jay FlyingJ Patel Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 3rd in Race 12 Top-16 Championship
8.  Mark Boomerangfpv Bryan University of Louisville 4th in Race 12 Top-16 Championship
9.  Joseph StyxenStones Manalo University of Central Florida 3rd in Race 10 Top-16 Championship
10. David beaterfuse Gebka University of Central Florida 4th in Race 10 Top-16 Championship
11. Alex sparkythegrea Horneck UW-Platteville 3rd in Race 9 Top-16 Championship
12. David Muki Avery University of Tennessee at Chattanooga 4th in Race 9 Top-16 Championship
13. Ethan BlueVista Johnson Minnesota State University Moorhead 3rd in Race 7 Top-16 Championship
14. Jordan Millenial_Falcon Krueger University of North Dakota 4th in Race 7 Top-16 Championship
15. Russell Russzke Marotzke University of North Dakota 3rd in Race 5 Top-16 Championship
16. Patric FlyingPolak Hruswicki Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 4th in Race 5 Top-16 Championship
17. Calvin CREET6 Cai Embry-Riddle Aeronautical University – Daytona Beach 1st in Final Next-16 Championship
18. Levi quad_addiction_fpv Taylor University of Wisconsin – Platteville 2nd in Final Next-16 Championship
19. Nikolas The_Hawaiian_Hammer Quinn  Embry-Riddle Aeronautical University – Prescott 3rd in Final Next-16 Championship
20. McCormick MacEmge Emge Clemson University 4th in Final Next-16 Championship
21. Jake JakeT Tiss Virginia Tech 3rd in Race 13 Next-16 Championship
22. Michael thegingakid14 Hunter Austin Peay State University 4th in Race 13 Next-16 Championship
23. Julian InfiniteFPV Burrill University of North Dakota 3rd in Race 12 Next-16 Championship
24. John JPFPV47 Lineberger Clemson University 4th in Race 12 Next-16 Championship
25. Dawson TheCall Call University of Texas at San Antonio 3rd in Race 10 Next-16 Championship
26. Zach AirGonzo Smith University of Louisville 4th in Race 10 Next-16 Championship
27. Sean GooseFPV Roahn UW- Plattevill 3rd in Race 9 Next-16 Championship
28. David Quicklax Johnson University of North Dakota 4th in Race 9 Next-16 Championship
 29. Hayden NinjaQuad Bilbo University of Texas at San Antonio 3rd in Race 7 Next-16 Championship
30. Sean TrashPanda Flynn University of North Dakota 4th in Race 7 Next-16 Championship
31. Mike linens Sheets Milwaukee School of Engineering 3rd in Race 5 Next-16 Championship
32. Garin BeardMachineFPV Arabaci University of Central Florida 4th in Race 5 Next-16 Championship
33. Devyn DewingFPV DeBoer Embry-Riddle Aeronautical University – Prescott 33rd in Qualifying 2/2:41.964
34. Robert Diesel Kemp University of Central Florida 34th in Qualifying 2/2:42.990
35. Dustin CaptainKerr Kerr Embry-Riddle Aeronautical University – Prescott 35th in Qualifying 2/3:13.501
36. Alex AetherR Ryan Virginia Tech 36th in Qualifying 1/12.870
37. Mark FunkyBunch Ramirez University of Texas at San Antonio 37th in Qualifying 1/14.247
38.  Jack Jengstrom Engstrom University of North Dakota 38th in Qualifying 1/53.020
39. Alexander scheckdog Scheck Virginia Tech 39th in Qualifying 1/1:04.157
40. Alex Buddylgreen Holt Milwaukee School Of Engineering 40th in Qualifying 1/1:17.774
41. Nick NoFlipNick Zielinski Virginia Tech 41st in Qualifying 1/1:18.189
42.  Austin Firefly Jacobson North Dakota State College of Science 42nd in Qualifying 1/1:44.585
43. Timothy Timinator Wetzel Embry Riddle Aeronautical University Prescott 43rd in Qualifying 1/2:02.751
44. Kayla Rae Fae Speed University of Texas at San Antonio 44th in Qualifying 1/2:34.212
45. Joel Jalerre Alerre Clemson University 45th in Qualifying 0/0.000
46. Duncan soakedcardinal Nicholson Clemson University 46th in Qualifying 0/0.000

Leaderboards